MEB’de mesleksel gelişim bütçesi 28 kat artırıldı

KriptoKamil

New member
Ulusal Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA), Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Eğitim Fakültesi Dekanlar Kurulu (EFDEK), Türk Lisan Kurumu (TDK) ile Türk Tarih Kurumu (TTK) içinde öğretmen ve yönetici eğitimlerinin desteklenmesi maksadıyla hazırlanan iş birliği protokolleri, Ulusal Eğitim Bakan Yardımcısı Petek Aşkar’ın katıldığı merasimle imzalandı. Protokelle, hizmet içi eğitim programlarının hazırlanması; görsel, basılı ve dijital eğitim içeriklerinin üretilmesi; uzman, kitap ve vadeli yayın temini; proje ve eğitim faaliyetlerinin desteklenmesi üzere konularda iş birliği yapıldı.

‘BİLGİ VE BECELERİNİ GELİŞTİRMEYE ÇALIŞIYORUZ’

Merasimde konuşan Ulusal Eğitim Bakan Yardımcısı Petek Aşkar, 20’inci Ulusal Eğitim Şurası’nda üç temel maksat ortaya koyduklarını ve bunlardan birinin de ‘Öğretmenlerin Mesleksel Gelişimi’ olduğunu belirterek, “Biz eğitimi bir gelecek problemi olarak görüyoruz. Bu geleceği inşa edecek yegane öge da öğretmenlerimiz. Ülkemizin rekabet gücünü, toplumsal ve ferdî refahı artırmak için eğitimin niteliğini artırmak durumundayız. Bu niçinle evvelarimizden biri öğretmenlerimizin niteliklerinin artırılması. Bakanlık olarak öğretmen ve yöneticilerimizin ferdî ve mesleksel gelişimlerine katkıda bulunmak için epeyce sayıda eğitim düzenliyor, bilgi ve maharetlerini geliştirmeye çalışıyoruz. Maksadımız her geçen yıl bu eğitimlerin niteliğini ve niceliğini artırarak geleceğimizi sağlam bir taban üzerine inşa etmektir. Bu bağlamda gerek mevzuat gerekse mali boyutta çeşitli düzenlemeler yapıyoruz” dedi.

‘BÜTÇEYİ 28 KAT ARTIRDIK’

Aşkar, bu ay yeni Hizmetiçi Eğitim Yönetmeliği’ni yayımlayarak öğretmen eğitiminde yeni yaklaşımları da hayata geçirdiklerini söz ederek, “Bu kapsamda Öğretmen-Yönetici Hareketlilik Programı, Okul Temelli Mesleksel Gelişim ve Mesleksel Gelişim Toplulukları uygulamalarına başlıyoruz. Bu programlar ile öğretmen ve yöneticilerimiz okul ziyaretleri ile âlâ örnekleri yerinde görüp süratle kendi okullarına aktarabilecek, okullarımız artık öğretmenlerin talepleri doğrultusunda mesleksel gelişim faaliyeti düzenleyebilecek; meslektaşları ve eğitim nazaranvlileri ile buluşarak uygulamaya dönük maharetlerini geliştirebilecek. olağan olarak bu eğitimlerin mali bir boyutu, bütçesi var. Biz bakanlık olarak öğretmen ve yöneticilerimizin eğitimlerine ayırdığımız bütçeyi her geçen yıl artırıyoruz. 2022 yılında merkezi bütçeden mesleksel gelişim için ayırdığımız 9 milyon 958 bin liralık bütçeyi 28 kat artırarak 282 milyon liraya çıkardık” diye konuştu.

KAYNAK: DHA