Kağıthane’de gençlere İHA-1 dron eğitimi

KriptoKamil

New member
Kağıthane Belediyesi, 15-25 aralığındaki gençlere özel, İHA-1 dron pilotu eğitimi için kurs başlattı. Kağıthane Belediyesi, üstlendiği bu proje ile gençlere; insansız hava araçları, havacılık kuralları, uçuş prensipleri, meteoroloji, hava trafiği, kumanda sistemi, aygıt bakımı ve tamiratı hususlarında teorik ve pratik olarak bir epeyce dersi bir ortada veriyor. 32 saat süren eğitimi muvaffakiyetle tamamlayan kursiyerler, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü onaylı İHA-1 dron pilotu sertifikası almaya hak kazanacak. Kağıthane Kaymakamı Mustafa Koç ve Kağıthane Belediye Lideri Mevlüt Öztekin Yahya Kemal Spor Kompleksi’nde verilen dron dersinde kursiyerleri ziyaret etti.

“GÖKLERE HAKİM OLAN HER ŞEYE HAKİM OLUR”

İnsansız hava araçlarının değerli olduğunu belirten Kağıthane Kaymakamı Mustafa Koç, “Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ‘İstikbal göklerdedir’ demiş fakat biz uzun müddet bunu ihmal etmişiz. Son vakit içinderda dünyadaki ve ülkemizdeki gelişmeler, artık gökyüzüne hakim olanın daha inançta olacağı bir dünyayı gösteriyor. Artık dron ve hava araçları hayatımızın her alanında var. Bunun için de belediyemiz, gençlerin bu mevzuda eğitilmesi için proje geliştirdi. Başvuran gençlere bu dron eğitimini veriyoruz. Göklere hakim olan her şeye hakim olur” açıklamasında bulundu.

”GENÇLERİMİZİN HER VAKİT YANINDAYIZ”

Gençlerin her alanda yanında olduklarını söz eden Kağıthane Belediye Lideri Mevlüt Öztekin, “Gençlerimize muvaffakiyetler diliyoruz. Kağıthane Belediyesi olarak her vakit gençlerimizin yanındayız. Toplumsal, spor, eğitim çalışmalarında beraberyiz. Yaklaşık 500 gencin başvurduğu dron eğitimi sertifika programında beraberyiz ve gençler evvel teorik daha sonra pratik eğitimini alıyorlar. Ben her birine güzel olsun diyor ve tebrik ediyorum. bu biçimdece Sivil Havacılık Eğitim Sertifikası almış olacaklar ve üniversiteden mezun olduklarında bir adım öne çıkma bahtları olacak” sözlerine yer verdi.

“İHA-1 EĞİTİMLERİNE DE KATILARAK BU EHLİYETİ ALACAĞIM”

Yüksek harita mühendisi olan kursiyer Sümeyra Çelik, “Gelişen teknolojiyle birlikte dron her bölümde olduğu üzere haritacılık bölümünde de aktif rol alıyor. Yalnızca haritalama için kullanılan dron da var. Harita mühendisleri hem de İHA-1 dron pilotu da olabiliyor. Bende aslına bakarsanız İHA-0 ehliyeti vardı. Şu anda İHA-1 eğitimlerine de katılarak bu ehliyeti alacağım” dedi.

KAYNAK: İHA