Hikmet Karaman’dan kente çağrı! ‘Bu çocuklar bunu hak etti’

Semedov

New member
Ziraat Türkiye Kupası Çeyrek Final çabasında Beşiktaş deplasmanında 2-1 kazanarak yarı finalde Trabzonspor’un rakibi olmayı başaran Kayserispor’da Teknik Yönetici Hikmet Karaman, müsabakanın akabinde düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Çabayı kıymetlendirerek kelamlarına başlayan Karaman, “Tur atladığımız için kadromuzu tebrik ediyoruz. Kaleci Cenk’e de başka bir parantez açıp, uzun müddet oynamamasına karşın, bu biçimde bir maçta başarılı bir performans sergilemesi övgüyü hak etti. 1-0 öne geçtik lakin daha sonra baskı yedik. Oyunun denetimini rakibe verdik. Nihayetinde birinci yarı 1-1 bitti. İkinci yarıda galibiyetten daha sonra atağa çıkarken, son paslarda biraz daha dikkatli olsaydık tahminen 3. golü bulup bu kadar baskı yemezdik. Thiam, Trabzonspor maçında aldığı darbe niçiniyle oynayamadı. Hosseini oyundan çıkmak zorunda kaldı. Cardoso ve Abdülkadir de sakatlandı. Kupaya Fenerbahçe maçıyla başladık, arkasında ligde Galatasaray, Hatayspor, Trabzonspor ve Beşiktaş’a oynadık. Bu kolay değildi. Fizikî manada, seyahat manasında yıpratıcı oluyor. Oradan buraya baktığınızda biroldukca eksik görünebiliyor lakin bunu mazeret etmedik. Bir oyun anlayışımız var. Her oyuna giren bunu yapmaya çalıştı. Daha düzgün oynayabilirdik. Beşiktaş’ın durumları oldukcatu. Çok şut attılar ancak kaleciyle karşı karşıya bir konum bulamadılar. Biz biraz daha dikkatli olup 3. golü atsak bunlar konuşulmayacak. Ben oyunun ortasındaki eksiklerimizi, daha yeterli olmamız gerekenleri biliyorum. Bütün bunları söylerken oyuncularıma haksızlık etmek istemiyoruz. Pazartesi gününe kadar hayli çabuk hazırlanmamız lazım. Üst üste Alanyaspor ve Konyaspor’la oynayacağız. Üst üste kuvvetli maçlarla oynuyoruz. Çeşit atladık. Sonu hoş biten her şey iyidir” sözlerini kullandı.

“Kayseri’de tam kapasite önünde oynamalıyız”

Beşiktaş maçı öncesinde oyuncularıyla yaptığı görüşmede ligdeki maçı hatırlattığını söyleyen Karaman, “Beşiktaş ile ligdeki maçı hatırlattım oyuncularıma ve 2-1 önde götürdüğün maçı kaybetmeyeceksin. Ayrıyeten ‘Arkadaşlar, Trabzonspor’la yeniden oynamak istiyor musunuz?’ dedim. O maçtaki hava oyuncuları demoralize etti. Burada kulübeler orta alana yakın, ekibe hükmedebiliyorsunuz fakat Trabzon’da o talihiniz yok. Kayseri kentinin, liderin, belediye liderinin, tüm iş erkeklerinın Kayseri’deki stadı doldurması gerekiyor. Bu futbolcular yarı finalde tam kapasite önünde oynamayı hak etti. Trabzon’da nasıl 40 bin kişi önünde oynadıysak, bu ekip iç alanda tıpkı biçimde oynamalı” dedi.

“Pandemiden daha sonra futbol öteki bir noktaya geldi”

Alınan sonuçlarda her insanın başarısı olduğunu söyleyen Karaman, “Bu alınan sonuçlar hepimizin başarısı. Liderimiz var, idare konseyi var, futbolcularımız var. çabucak hemen seviyeyi tam atlayamadık. Pandemiden daha sonra futbol o denli bir noktaya gelmeye başladı ki, birinci 11’iniz evvelce belirli oluyordu. Artık kadrolarda her hafta 3-4 oyuncu değişebiliyor. Hal bu biçimde olunca futbol diğer yerlere gitmeye başladı. Birebir şey Beşiktaş için de geçerli. Teknik adamlık da diğer yere gitmeye başladı. Oyuncular da taktik düşünmek zorundalar. Fakat hepsi kıssa, yarı finale geldik ve kupalı alacaksın. Artık kupayı unuttum, içeride 2 maç oynayacağız, 6 puan almamız lazım” dedi. Son olarak oynadıkları oyunun Beşiktaş özelinde olmadığını da söyleyen Karaman, “Beşiktaş özelinde değil, genel oyunumuz bu. Bugün en epeyce hoşuma giden Carole’ün 2 asist yapması. Oyuncu zekası fazlaca kıymetli. Beşiktaş’ın sağ beki gitti, nerede golü attı. Taktik ve oyun anlayışları epeyce değişmeye başladı. Oyuncuların da buna ahenk göstermesi gerekiyor” diyerek kelamlarını tamamladı.