Gelecek ay birçok kişinin öğrenci kredileri düşecek, ancak bir sorun var

Vefa

Global Mod
Global Mod
1 Temmuz'da, Biden yönetiminin SAVE olarak bilinen yeni gelire dayalı ödeme planı tam olarak yürürlüğe girdiğinde, milyonlarca federal öğrenci kredisi kullanıcısı aylık faturalarının (bazılarının yarısı kadar) düştüğünü görecek.

Ancak önce hükümet ve onun dört kredi sağlayıcısının büyük bir sorunu çözmesi gerekiyor.

Gelecek aydan itibaren, TASARRUF planına kayıtlı olan ve yalnızca öğrenci kredisi olan borçluların aylık ödemeleri, harcanabilir gelirlerinin yüzde 5'i ile sınırlandırılacak. Limit şu anda yüzde 10'dur. (Lisansüstü öğrenci kredisi ödemeleri maksimum yüzde 10 seviyesinde kalırken, öğrenci ve lisansüstü kredisi karışımı olanlar ağırlıklı ödemeye tabi tutuluyor.)

Kredi hizmet sağlayıcıları, her borçlu için yeni kredi tutarlarının kendilerine gönderilmesi konusunda Eğitim Bakanlığı'na güvenmektedir. Ancak konuyla ilgili kamuya açık konuşma yetkileri olmadığı için isminin gizli kalmasını talep eden, süreci bilen üç kişiye göre bakanlık hesaplamaları henüz tamamlamadı.

Bakanlık, zaman kazanmak için çalışanlarına, ödemeleri Temmuz ayı başında yapılacak olan borçluları o ay için idari bir süreye yerleştirmeleri yönünde talimat verdi, bu da onların ödeme yapmalarına gerek kalmayacağı anlamına geliyor.

SAVE planına sekiz milyondan fazla borçlu kaydoldu. Birçoğu bu ay hesaplarının askıya alındığına dair bildirimler aldı, bu da pek çok kişiyi şaşırttı ve kafasını karıştırdı.

Geçen hafta hizmet sağlayıcısı MOHELA'dan bir mektup alan Iván Barragán, “Biraz korktum” dedi. “Yanlış bir şey yaptığımı düşündüm. Daha sonra hızla Twitter'a girdim ve birçok kişinin de bildirim aldığını gördüm.”

MOHELA'dan aldığı mektupta hesap durumunun neden değiştirildiği yazmıyordu. Ancak şirketle iletişime geçtikten sonra kendisine bir aylık ertelemenin, ödeme oranının yeniden hesaplanabilmesi için bir zaman aşımı olduğu bilgisini veren bir açıklama aldı. (Bir MOHELA sözcüsü bu konuyla ilgili soruları Eğitim Bakanlığı'na iletti.)

Eğitim Bakanlığı sözcüsü Vanessa Harmoush, yeniden hesaplamadaki gecikmeyi doğruladı.

“Milyonlarca borçluya daha düşük aylık ödemeler sağlamayı sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi. “Bazı borçlular, SAVE planının tüm avantajlarından yararlanabilmelerini ve yeni ödeme tutarlarının doğru olmasını sağlamak için kısa süreli işlem ertelemesine tabi olabilir.”

Bayan Harmoush, bu ertelemelerin, SAVE programındaki borçlular ve belirli sayıda ödeme sonrasında borcun affedilmesiyle sonuçlanan diğer planlar için uygun bir ödeme ayı olarak sayılacağını söyledi. (SAVE borçluları için, kalan kredi bakiyeleri 10 ila 20 yıllık aylık ödemelerden sonra silinebilir.)

Bu, Los Angeles İlçe Sağlık Departmanında yönetici olarak çalışan Bay Barragán için bir rahatlama oldu. Kendisi, hükümet ve kâr amacı gütmeyen çalışanların on yıllık ödemelerden sonra kalan kredi bakiyesini affeden bir program olan Kamu Hizmeti Kredisi Bağışlama programını yürütüyor.

Bu tür borçlular için bu ay adeta bir hediye; Hiçbir şey ödemelerine gerek yok ve yine de kredi alıyorlar. Yakın zamanda evlenen Bay Barragán, biriktirdiği 430 doları planlı bir düğün törenine harcamayı planlıyor.

Geçtiğimiz sonbaharda 1,6 trilyon dolarlık federal öğrenci kredisinin geri ödemesine büyük ölçüde yeniden başlama süreci, koronavirüs pandemisinin yol açtığı ekonomik çalkantı nedeniyle yaşanan üç yıllık duraklamanın ardından çalkantılıydı.

Biden yönetimi, sistemi yeni kurallarla ve uzun süredir sorunlu olan borç erteleme programlarına yönelik çeşitli düzeltmelerle elden geçirmek için çalıştı. Bu çabalar, yaklaşık beş milyon borçlunun 167 milyar dolarlık borç ödemesiyle sonuçlandı; SAVE ödeme planı, dört milyondan fazla düşük gelirli borçlunun sıfır dolarlık aylık ödemelere hak kazanmasını sağladı.

Ancak bu kadar kısa sürede bu kadar çok değişikliği hayata geçirmek zordu ve bazıları yüz binlerce insanı etkileyen aksaklıklar ve hatalar olağandı.

Eğitim Departmanı ile olan sözleşmeleri kamuya açık konuşmalarını engellediği için anonimlik koşuluyla konuşan kredi hizmet sağlayıcısı temsilcileri, TASARRUF hesaplamasındaki son dakika gecikmesinden ve ortaya çıkan güçlüklerden dolayı hayal kırıklığına uğradıklarını söyledi.

Ancak borçlular ödemelerinin önümüzdeki ay önemli ölçüde azalmasını bekleyemezler. SAVE üyeleri için azaltma otomatiktir.