‘Ev gençleri’ MEB’in takibinde

KriptoKamil

New member
Son vakit içinderda etrafımızda epeyce sık duyduğumuz bir kavram var: Mesken genci… İngilizce NEET (Not in education, employment or training) olarak isimlendirilen tabire, Türkçe çalışmalarda “ne eğitimde ne istihdamda” olarak denk gelmek mümkün. Bunlar kim mi? İş, eğitim, toplumsal hayattan kendini soyutlayan hayallerinin peşinden koşmayan hatta hayal bile kurmayan gençler… Dizinin bir dönemini 24 saatte bitiren ergenlerden bahsediyoruz. Aile harçlıklarıyla geçiniyorlar. ‘Babam sağ olsun’ modundalar. Dünyanın sorunu olan NEET gençliği, koronavirüsün patlak vermesi ve salgınının iş gücü piyasalarında oluşturduğu tahribattan daha fazla etkilenir oldu. 2019 yılı sonu prestijiyle global seviyede genç işsizliği (15-24 yaş) yüzde 13,6 düzeyindeydi. Lakin korona sebebiyle dünya genelinde her altı gençten biri işsiz kaldı. Yapılan araştırmalarda OECD ülkelerindeki NEET oranlarına bakıldığında Türkiye birinci sırada yer alıyor. Ülkemizde bu oran yüzde 25 civarında. OECD ortalaması yüzde 12,8… Lüksemburg, İzlanda, Hollanda, İsviçre, İsveç, Norveç, Almanya, Slovenya ve Çekya, OECD ülkeleri içinde genç işsizliğinin en düşük olduğu ülkeler. Buralarda NEET oranı yüzde 10’un altında. Ülkemizde bir öteki sorun ise üniversiteden yeni mezunların istihdama iştirak müddetleri uzaması. OECD datalarına göre Türkiye’de yükseköğretim mezunlarının %75’i 4-5 yıl içerisinde istihdama katılıyor.

NE YAPILMALI?

OECD datalarına göre son on yılda Türkiye’deki NEET olan genç nüfusun oranlarında bir düşüş gerçekleşmiş olsa da hâlâ OECD ortasında tepedeyiz. Kayıt dışı istihdamın engellenmesi ve uzun müddetli kalıcı işsizlik için geliştirilebilecek önlemler NEET oranlarının düşürülmesine katkı sağlayacak. Bu açığı kapatmak için ülkeler iş piyasası ve eğitim dünyası içindeki iş birlikleri kurup piyasanın talep ve gereksinimlerini gözeten eğitim programları ile gençlerin hünerleri geliştirmeye gidiyorlar.
Bunun farkında olan Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB), mesleksel eğitimi güçlendirmek ve iş gücü piyasasının aradığı insan kaynağını yetiştirmek için bir müddetdir büyük gayret sarf ediyor. MEB, bu doğrultuda piyasanın çırak, kalfa ve usta muhtaçlığını gideren mesleksel eğitim merkezlerine yük verdi. Buralardan lise diplomasının alınabilmesi için esnek bir yapı kuran MEB, öğrenci sayısını 87 binden 159 bine çıkardı. İkinci adım olarak buraların güçlendirilmesi için 3308 sayılı Mesleksel Eğitim Kanunu’nda değerli değişikler yaptı. Maddi düzenlemelerle patron üstündeki birtakım yükleri hafifçeletti. 159 bin olan öğrenci sayısı 430 bine çıktı. Üç ay üzere kısa müddette öğrenci sayısında %170 oranında bir artış gerçekleşti.

Yeni gaye ise yıl sonuna kadar bir milyon çırak. Bakanlık, bunu genç işsizliğini düşürmek için etkin bir enstrüman olarak kullanmak istiyor. MEB, bunların yanı sıra lise ve üstü eğitimi olan gençlerin 6-8 ay üzere kısa müddette mesleksel eğitim merkezi programlarını tamamlama programını hayata geçirdi. bu biçimdece, o öğrenciler istemeleri durumunda kısa periyodik eğitim alarak ustalık evrakına ve tüm haklarına sahip olarak iş gücü piyasasına entegre olabiliyor.

ATTIĞIMIZ ADIMLARLA NEET ORANI DÜŞECEK

Sorularımızı cevaplayan Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer “Atılan adımlarla ülkemizdeki NEET oranı giderek düşecektir” dedi. Bakan Özer şunları söylemiş oldu: Bütün dünyada iş gücü piyasasında marifet transferleri ve yeni maharetler kazanma düzenekleri yükselmeye başladı. Lise ve üstü eğitimleri gençler, vakit içinde mesleklerinde değişiklikler yapmak ve yeni maharetler elde etmek istiyorlar. Ülkemizde maalesef bu tip geçişkenliklere imkân veren düzenekler hayli az. Bu program ile gençlere bu imkânı sağlıyoruz. Kısa müddette yaklaşık 75 bin gencimiz yeni maharetler elde etmek için bu programa başvurdular. Altı ay üzere kısa müddette bu eğitimlerini tamamlayarak iş gücü piyasasında yeni bir meslek rotası çizebilecekler. Ayrıyeten bu eğitimleri boyunca da minimum fiyatın %30’u kadar da fiyat alabilecekler. Bütün bu adımlarla iş gücü piyasasının muhtaçlık duyduğu insan kaynağı süratle karşılanabilecek ve marifet transferleri kolaylaşacak. Öbür taraftan bildiğiniz üzere ülkemizde ne eğitimde ne istihdamda (NEET) olan genç oranı OECD ülkelerine bakılırsa yüksek. Bu adımlarla ülkemizdeki NEET oranı da giderek düşecektir

KAYNAK: İHA