Doç. Dr. Oğuz Demir: “Türkiye enflasyonu frenlese de önemli bir yoksulluk sıkıntısıyla boğuşacağı periyoda hakikat ilerliyor”

SantaRamun

Global Mod
Global Mod
Investing.com – Bugün açıklanan TÜFE, Haziran’da son 23 ayın tepesine ÜFE ise son 32 ayın en yüksek düzeyine çıktı. Haziran ayında beklenti üstündeki bu artışta kısıtlamaların kaldırılması ile ilgili kalemlerdeki artış tesirli olurken ÜFE’de ise maliyet ve kur tesiriyle son derece yüksek düzeylere yanlışsız ilerleme yaşanıyor. ÜFE ve TÜFE’deki yükseliş kadar besin enflasyonundaki yükselişe de dikkat çeken Doç. Dr. Oğuz Demir, Investing.com için kıymetlendirdi.

“TÜİK’in deklare ettiğı haziran ayı enflasyon bilgileri ortasında iki gösterge maalesef bundan daha sonraki sürece ait de beklentilerin daha olumsuz bulunmasına niye oldu. Bunlardan birincisi Üretici Fiyat Endeksi. ÜFE de 2018 sonundaki krizden bu yana birinci kere %40’lı düzeylerin üzerine çıkmış olduk. ÜFE – TÜFE makası her ne kadar üreticilerin üzerlerindeki maliyet yükünü tüketiciye yansıtmadığı üzere bir sonuca bizi götürse de ben durumun tam olarak o denli olduğunu düşünmüyorum. TÜİK’in yayınladığı fiyatlara bakıldığında dahi temel tüketim hususlarında ve hizmet dallarında yıllık fiyat artışları ortalama %30 – 40 bandına ulaşmış durumda. Yani talebi bakılırsace yüksek olan eserlerde maliyet artışları fiyatlara direkt yansıtılmış. Bu da tüketicinin TÜİK’e bakılırsa enflasyonu daha yüksek hissetmesine niye oluyor.

İkinci gösterge ise besin enflasyonu. Yıllık %20’ye ulaşan besin enflasyonunu bilhassa orta sınıf ve altında gelire sahip vatandaşlar epeyce daha derinden hissediyor. İşsizliğin yüksek olduğu bir periyotta bu kalıcı yoksulluğun da artacağına işaret eden bir gelişme. Öte yandan yalnızca kısa vadede değil orta ve uzun vadede de besine daha fazla kaynak ayırmak zorunda kalacak olan bu bölümlerin talebinin de öteki bölümlerde daralması manasına gelecek. Bu da Türkiye’nin enflasyonu frenlese de önemli bir yoksulluk sorunu ile boğuşacağı bir periyoda işaret ediyor.

Türkiye’nin süratli bir biçimde bu döngüden çıkması gerekiyor. Fakat alınan tedbirler daha hayli talebin frenlenmesine yönelik. Hem TCMB’nin faizi sabit tuttuğu son üç görüşmedeki yaklaşımı tıpkı vakitte BDDK’nın kredi kartlarındaki taksitlendirme ile ilgili kararları iktisat idaresinin enflasyon sorununu hala talep tarafınca okuduğunu gösteren kararlar. halbuki genel olarak maliyetlerin bundan daha sonraki süreçte artmasının önüne geçecek adımlar atılması lazım. Bunların başında da kur istikrarı geliyor. Siyasetteki gelişmeler ve TCMB’nin faiz kararlarının bundan daha sonraki süreçte buraya odaklanması gerektiğini düşünüyorum. Türkiye’nin risk primini düşürecek adımlar siyasetçiler tarafınca atılırken, TCMB’nin de iktisadın gerçeklerine nazaran kararlar alması gerekiyor. Lakin daha evvel de söz ettiğim üzere sıkıntıların kalıcı tahlilleri için yapılan sorun tespitleri gerçekleri tam manasıyla karşılamıyor ve atılan adımlar da doğal olarak sıkıntıları çözmüyor.”