‘Böbreğinde taşla yaşayacaksın’ denilen Özbek hasta, Türkiye’de sıhhatine kavuştu

baboli

Global Mod
Global Mod
‘Böbreğinde taşla yaşayacaksın’ denilen Özbek hasta, Türkiye’de sıhhatine kavuştu
Tıllaev’ın sol böbreğinden çıkan ‘geyik boynuzu’ halinde, 12 santim büyüklüğündeki taş dikkat çekti. Ameliyatı yapan Üroloji Uzmanı Yaşar Özgök, “Taşın özelliği, böbreğin formunu almış olması. Bu taş az görülür. Tıp literatüründe ‘staghorn’ (geyik boynuzu) deriz. Hasta taşı birinci gördüğü vakit hayli şaşırdı” dedi.

Özbekistan’da yaşayan Abdurashıd Tıllaev, rahatsızlığı niçiniyle başvurduğu hastanede iki böbreğinde taş bulunduğunu öğrendi. Tabipler, Tıllaev’e taşları almanın güç olduğunu, bununla yaşaması gerektiğini ve yakın vakitte diyalize girebileceğini söylemiş oldu. Tıllaev, bunun üzerine internette yaptığı araştırmada Üroloji Uzmanı, Memleketler arası Laparoskopi ve Robotik Cerrahi Derneği Lideri Yaşar Özgök’e ulaştı. Tetkiklerini Özgök’e gönderen Tıllaev, 1 Temmuz’da Ankara’ya geldi.

Üroloji Uzmanı Özgök’ün yaptığı tetkik ve incelemelerin ardından Tıllaev’ın çabucak ameliyata alınmasına karar verildi. Ameliyata alınan Tıllaev’ın evvel sağ böbreğindeki taş çıkarıldı. Yaklaşık 2 ay daha sonra bir daha ameliyata alınan Tıllaev’ın bu kere sol böbreğindeki taş çıkarıldı. Sol böbrekten çıkan ‘geyik boynuzu’ formunda ve 12 santim büyüklüğündeki taş dikkat çekti. Ameliyatın akabinde sıhhatine kavuşan Tıllaev, yakın vakitte ülkesine dönecek.

‘1.5 SAAT SÜRDÜ’

Üroloji Uzmanı Yaşar Özgök, hastanın her iki böbreğinin büsbütün taşlarla dolduğunu belirterek, “Bu taşlar için müracaat ediyor. Bu taşların almanın fazlaca sıkıntı olduğunu, bununla yaşaması gerektiğini, fazlaca kısa vakitte da diyalize gidebileceğini söylüyorlar. Bir öteki doktora gidiyor, bu taşları aldığı vakit yüzde 80 böbreği alma ihtimali olduğunu söyleniyor daha sonra çaresiz kalıyorlar, araştırma yapıyorlar ve bana ulaştılar. Kendilerini Türkiye’ye çağırdık. Evvel bir taraftaki taşı aldık daha sonra öbür taraftaki taşı aldık. Bu süreci çalışır böbrek üzerinde yaptık ve 1,5 saat sürdü. Olağanda 6-7 saat sürebilecek bir operasyon. Karın içine girmeden, zarın art tarafınca hiç bağırsaklara dokunmadan direkt boşluktan ameliyatı yaptık. Bu da hastanın daha çabuk düzgünleşmesini sağlıyor” dedi.

‘BU TAŞ AZ GÖRÜLÜR’

Taşı parçalamadan, böbreğe ziyan vermeden çıkardıklarını kaydeden Özgök, “Taşın özelliği şu; böbreğin formunu almış olması. Bu taş az görülür. Tıp literatüründe biz buna ‘staghorn’ taş, Türkçesi ‘geyik boynuzu’ taş deriz. Yaklaşık 12-13 santim büyüklüğünde. Yalnızca böbreğin üzerinde küçük bir kesi yaparak bu taşı aldık. Öteki taşın da büyüklüğü böyleydi. Bunun yanı sıra hastanın 2 tane daha küçük taşı vardı. Bunları da aldık hastadan. Hastanın genel durumu âlâ, bir zahmeti yok, bizimle konuşabiliyor. Yakın vakitte taburcu edip, ülkesine yolcu edeceğiz” diye konuştu.

Üroloji Uzmanı Özgök, hastanın ‘geyik boynuzu’ formundaki taşı birinci gördüğünde hayli şaşırdığını belirterek, “Taşı hastaya geri vereceğiz lakin taşın tahlilini yapacağız çünkü bu cins hastalarda tahlili yapıp diyetini vermezseniz bu hastalarda taş çabucak oluşur. Onun için de bunu Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’ne göndereceğiz. Orada bakıp taşın özelliklerini söyleyecekler. Ona göre diyet vereceğiz” dedi.

Özbek Tıllaev ise sıhhat durumunun güzel olduğunu söyleyerek, “Allah hocalarımızdan razı olsun. Türkiye’de sıhhatime kavuştum” dedi.

KAYNAK: DHA