Bir Kız, Annesinin Öğrenci Kredilerini Bağışlamasına Nasıl Yardımcı Oldu?

Vefa

Global Mod
Global Mod
On ay önce gelen kutuma gelen e-postada “Annemin borçları beni affediyor” yazıyordu. “28 yaşıma girdiğim Mayıs 2023’e kadar bir geçmiş performans kaydına ihtiyacınız varsa, lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.”

Federal hükümetin borç verme programının acıklı durumu hakkında rapor ettiğim uzun yıllar boyunca, 20’li yaşlarında, karmaşık kurallar ve bürokrasinin çalılıklarında gezinemeyen birçok öğrenci kredisi alan kişiden duydum. Ayrıca, sistemi aşmak için haftada 60 ila 80 saat çalışan asker, kamu savunucusu veya öğretmen olarak çocukları için genellikle yarı zamanlı işlere giren çaresiz ebeveynlere dair raporlar var.

Ancak Arianna Miskin’den gelen bu e-posta bir ilkti: New York’ta emekli bir devlet okulu öğretmeni olan annesi Susan Miskin’in 92.000 dolarlık kredisini iptal etmesine yardım etmeye çalışıyordu. Bu borç kızından daha yaşlıydı.

Ona umut veren şey, Biden yönetiminden annesini engelleyen bir dizi kuralı değiştiren geçici bir feragatnameydi.

Arianna’nın cesaretine hayran kaldım. Aramanız beni etkiledi. Ve başaracağından hiç emin değildim.

İşte ne oldu?

Susan Miskin, lisans derecesini kazanmak için 1980’lerin sonlarında New York Şehir Üniversitesi sistemindeki iki kolejdeki devlet üniversitesine ve kurslara katılmak için borç almaya başladı. Kazanma potansiyelini daha da artırmak için özel bir üniversite olan Adelphi’den yüksek lisans derecesi aldı ve çalışmadığı her Cumartesi dokuz saat okula gitti.

Arianna her şeyin ortasında geldi ve o doğduğunda Susan ve Arianna’nın babası ayrılmıştı. Öğrenim kredisi borcu – ilk kredilerde 30.000 doların biraz üzerinde – eğitim ücretine ek olarak bir Cumartesi bakıcısı için ödendi.

Bir süre anne-kız çift şu rutini izledi: Staten Island’da sabah 5’te kalk, sabah 6’da kapıdan dışarı çık, sabah 7’de Brooklyn’deki Arianna’ya gitmek için yola çık. (“Bize izin verdiğiniz için teşekkür ederiz Bayan LaCerra. ‘Erken gelip ana ofiste oturuyor ve kahvaltıdan önce bir kitap okuyor'” dedi Susan. Sonra, saat sekizde, Susan gittiği okula geldi. bir konuşma terapisti çalıştı.

Bundan sonra Susan, kızı okuldan sonra bakılırken otistik yeni yürümeye başlayan çocuklarla çalışarak ikinci işine gitti. Alım sabah 7’de, bazen daha erkendi ve sonra trafik Verrazzano-Narrows köprüsünden Susan’ın 2004’te satın aldığı mütevazı bir Huguenot şehir evi olan evine döndü.

Arianna’yı büyütürken borç geri ödeme süreci, yıllar boyunca birçok borçlunun karşılaştığı kafa karışıklığı gibi başlamıştı. Farklı kredi türleri vardır ve her birinin farklı faiz oranları vardır. Bunları geri ödemenin birkaç yolu, bunları konsolide etmenin farklı yolları ve kredileri aramanın birden çok yolu vardır. İptal programları için farklı uygunluk koşulları geçerlidir ve bunları karşılayıp karşılamadığınız her zaman net değildir. Karmaşıklık nedeniyle, kredi komisyoncularının telefon hizmetleri genellikle yanlış veya eksik bilgi sağlıyordu.

Tüm bunların ortasında Susan, onu tekrar tekrar rahatsız eden bazı kararlar aldı. Kredilerini ödeyen dört şirketten birindeki bir çalışan, her ay yalnızca bir ödeme yapabilmek için borcunu konsolide etmeyi önerdi. Koşullara bağlı olarak, bu birçok insan için iyi bir tavsiye olabilir. Ama doğum ve uykusuzluktan sonra yeterince soru sormadan evet dedi. Sonuç olarak, faiz oranınız yükseldi.

Ardından, Arianna’nın ilk 12 yılında – masrafların yüksek olduğu ve Susan’ın gelirinin henüz daha rahat bir aralığa tırmanmadığı zamanlarda – masraflar onu bunalttığında sık sık kredilerinden vazgeçerdi. Bu 86 ay boyunca faiz yükseldi ve bakiye, yeniden ödemeye başladıktan sonra bile büyüdü. Geçen yıl, 30.000 $’dan fazla ödeme yapmasına rağmen miktar 90.000 $’ın üzerine çıktı.

Susan, “Ben basmakalıp bekar bir anneydim” dedi. “Yaparsan lanetlenirsin, yapmazsan lanetlenirsin.”

Kendiniz benzer bir dizi yetersiz koşulla karşılaşmadığınızda, diğer insanların kararlarını sorgulamak çok kolaydır. Ancak merak ediyorsanız, Susan konut maliyetlerini dengelemek ve öngörülemeyen kiralardan ve New York’lu ev sahiplerinden uzak durmak için ipotek ve vergi ödemeleri aldı.

Daha uygun fiyatlı varoşlara taşındıktan sonra New York City’de kaldı çünkü ailesi orasıydı, çünkü emeklilik maaşını aldığı yer orasıydı ve Arianna sonunda seçkin öğrenciler için rekabetçi bir devlet lisesine girebildiği için.

nafaka? Kariyerinin başlarında, topladığı küçücük meblağdan fazlasını elde etmek için mahkemede çok fazla gün geçirdiği için neredeyse kovulacağını ve çabaları için makul bir miktar yasal ücret ödediğini söyledi.

Borçlular çoğu durumda isteyerek kabul ettikleri borcu geri ödemelidir. Ancak 2007’de PSLF programını başlatan yasa tasarısını imzalaması için Başkan George W. Bush’u göreve getiren seçmenlerdi. Kırmızı, mavi veya mor olmak üzere eyalet düzeyinde benzer kredi sonlandırma programları da mevcuttur. İnsanları sınıfa gitmeye veya ihtiyacı olanlara veya ulusa hizmet eden başka işlerle meşgul olmaya teşvik etmek sağduyulu bir kamu politikasıdır.

Ancak Susan uygun değildi. Diğer şeylerin yanı sıra, yanlış türde bir krediye ve yanlış geri ödeme planına sahipti. PSLF’nin çok özel kuralları vardır.

Sonra Arianna içeri girdi. Susan bana kendisinin 10 aylıkken yürüyebilen ve konuşabilen, lazımlığı kendi başına kullanabilen ve ağlamaya başladıklarında kabadayılara sarılabilen tipte bir çocuk olduğunu söyledi.

Biden yönetiminin geçen yıl getirdiği muafiyetler, Susan’ın sahip olduğu kafa karıştırıcı sorunları ortadan kaldırmış gibi görünüyordu. Geç ödeme yaptıklarında ve yanlış türde kredi kullandıklarında insanlara kredi verebilirler. Susan’a özellikle yardımcı olan şey, kredinin iptali için gereken 120 ödemeye karşı müsamaha süresini sayabilmeleriydi.

Arianna işe gitti. Susan’ın kredilerini yöneten dört katiple saatler geçirdi. Arianna, 10 yıl veya daha uzun bir süre öncesine ait mevduat kayıtlarını bulmaya çalışırken, sık sık baş döndürücü çevrelerde ileri geri gönderdiler. Kapı bekçileri, bir kimlik bilgisi göndermek için faks numaralarını kullanmasını istedi. Faks numaraları çalışmadı.

Sonunda, Arianna her şeyi son bir servis görevlisine teslim etti ve bekledi. Aylar sonra, şimdi yaşadığı Los Angeles’ta patronuyla telefonda konuşurken annesinden bir kısa mesaj aldı. Ödeme mektubunun bir fotoğrafıydı. Arianna’nın uygulamaya koyduğu plan işe yaramıştı.

Arianna gözyaşlarına boğuldu. Kapıya giderken postayı alan Susan, patlak bir tekerleğe saplandığı restoranın otoparkında mektubu kaldırdı ve neşeyle tezahürat yaptı. İnsanlar baktı. Umursamadı.

Susan, “Vazgeçmeme izin vermediği için çok gururluyum,” dedi.

Halk sağlığı alanında yüksek lisans derecesi olan Arianna’nın 100.000 $’dan fazla öğrenci kredisi borcu var, ancak Susan okul ücretinde Arianna’ya yardım etmeye çalışırken iki farklı emeklilik planından aldığı kredileri dengeledi. Susan, “Okula gitmezsen iyi bir iş bulamayacağını söylüyorlar,” dedi. “Ama paranız yetmediği için diploma alamıyorsunuz. Yani bu bir kısır döngü.”

Ancak Arianna kar amacı gütmeyen bir sağlık kuruluşunda çalıştığı için PSLF aracılığıyla kendi kredilerinin neredeyse dörtte birini iptal ettirdi. Arianna artık fiilen sertifikalı bir profesyonel olduğuna göre, borç konusunda oldukça rahat.

Ancak annesinin, fedakarlık dolu bir hayattan ve kendisinden daha zor zamanlarda insanlara yardım eden bir kariyerden sonra, hiçbir zaman iyi gitmemişti. Arianna, “Benim için yaptığı hiçbir şeyin karşılığını asla ödemeyeceğim,” dedi. “Bana her zaman ebeveynliğin amacının bu olmadığını söyler ama ben her zaman bir şekilde bunu başarmak istemişimdir.”

Şimdi ona sahip. Doğum gününde kendisi için ve Anneler Günü’nde Susan için harika bir hediye olur. Arianna da karşılığında bir hediye aldı. Annesi, yurtdışına taşınma masraflarını ve kiralık bir dairenin depozitosunu karşılamak için ona 6.000 dolar borç vermişti.

“Ona saklamasını söyledim,” dedi Susan. “Bana 92.000 dolar kazandırdın, bu yüzden bu anneme gidiyor.”