Batı Trakyalı Öğrenciler İftarda Buluştu

baboli

Global Mod
Global Mod
Batı Trakyalı Öğrenciler İftarda Buluştu
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Lideri Abdullah Eren, Batı Trakya Öğrenci Birliği tarafınca Edirne’de düzenlenen iftar programına katıldı. Meriç Irmağı kenarındaki bir tesiste düzenlenen iftar programında, kentte tahsil bakılırsan Batı Trakyalı öğrencilerle bir ortaya geldi. Programda konuşan YTB Lideri Abdullah Eren, Balkanlardan büyük bir göç dalgası olduğuna dikkat çekerek, “Balkanlar insan varlığını kaybetmemeli. Oradaki nüfus azalmamalı. Sizler Balkanlar’ın geleceğisiniz” dedi.

“DİLİMİZİ ÇOK DÜZGÜN ANLAYACAĞIZ”

YTB’nin Balkanlar’daki soydaşlar başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında yurt haricinde yaşayan vatandaşlar ve akraba topluluklara takviye verdiğinin altını çizen Eren, “Bizi biz yapan; lisanımız, dinimiz, inancımız, geleneklerimiz, bakılırsaneklerimiz ve öz benliğimiz. Bunun da merkezinde lisanımız var. Lisan kültürün taşıyıcısı. Lisanımızı fazlaca yeterli anlayacağız, konuşacağız ve epeyce düzgün söz edeceğiz.” dedi.

“ÜLKELERİMİZ İLGİLERİNE DE KATKI SAĞLAYACAKSINIZ”

Öğrencilere yönelik kelamlarını; “Sizler Türkiye’de okuyorsunuz, her birinizin omzunda büyük bir sorumluluk var.” diye sürdüren Abdullah Eren, “Mevcuttaki imkanları kıymetlendirerek yeterli bir motivasyonla çalışın. Eminim ki sizler üniversitenizi, liselerinizi muvaffakiyetle bitireceksiniz. Sizler Balkanlar’ın da geleceğisiniz. Sizlerin yaptığı çalışmalar ülkelerimiz içindeki bağlantılara de katkı sağlayacak.” dedi.

“EĞİTİM HAYATINIZDA MUVAFFAKİYETLER DİLİYORUM”

Programa katılan AK Parti Genel Lider Yardımcısı Erkan Kandemir de, “Salona girdiğimiz andan itibaren pırıl pırıl, tertemiz, süper yüreklerinizi, gözlerinizi görür görmez kendimizi bir öbür yerde hissettik. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bu coğrafyayı ne kadar sevdiğini, aşık olduğunu aslına bakarsanız anlatmamıza bile gerek yok. Hepinizi hürmetle selamlıyorum. Eğitim hayatınızda muvaffakiyetler diliyorum. “ dedi.

Batı Trakya Öğrenci Birliği Lideri Ceyda Efendi de dernek olarak birlik ve birliktelik için epeyce sayıda faaliyet yapmanın memnunluğunu yaşadıklarını kaydetti.

İftar programına, Milletvekilleri; Selahattin Minsolmaz, Halis Dalkılıç, Metin Bulut ve Mustafa Kendirli ile AK Parti Edirne Vilayet Lideri Belgin İba, Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Hamdi Zafer ve Edirne Vilayet Göç Yönetimi Müdürü Musa Aşılıoğlu katıldı.