Bakan Özer ‘ilk kere uygulandı’ diyerek duyurdu!

KriptoKamil

New member
Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 1-9 Eylül tarihleri içinde gerçekleştirilen yaz periyodu mesleksel çalışma programının başlaması ötürüsıyla görüntü iletiyle öğretmenlere hitap etti.

Öğretmen ve okul yöneticilerine seslenen Bakan Özer, bildirisinde yeni bir eğitim öğretim yılına başlamanın memnunluk ve heyecanı ortasında olduğunu belirterek, “Okullarımızda bu yıl da yüz yüze yeni eğitim yılına başlamamızdan duyduğum memnuniyeti tabir etmek isterim. olağanüstü kurallarda çocuklarımız için göstermiş olduğunuz uğraşın, verdiğiniz emeğin, yaptığınız fedakârlıkların milletçe farkındayız. Bunun için siz bedelli öğretmenlerimize bir sefer daha şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

“BİR EĞİTİM SİSTEMİ, LAKİN ÖĞRETMENLERİ KADAR GÜÇLÜDÜR”

Öğretmenlerin kuvvetli olmasında mesleksel bilgi ve marifetlerin yanında toplum ortasındaki statü ve özlük haklarının da değerli olduğuna işaret eden Özer, bu niçinle Bakanlık olarak öğretmenleri güçlendirmek, niteliklerini geliştirmek, motivasyonlarını yükseltmek için gerek mesleksel gelişim gerekse meslek boyutunda muhakkak düzenlemeler yaptıklarını lisana getirdi. Özer, birinci vakit içinderda Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu çıkardıklarını ve 14 Şubat 2022’de yürürlüğe giren bu Kanun ile öğretmenlerin Türk eğitim tarihinde birinci defa müstakil bir meslek kanununa kavuştuğunu anımsattı. Öğretmenliğin özel bir ihtisas mesleği haline geldiğini belirten Özer, öğretmenlerin mesleğe girişleri ve ilerlemelerine yönelik yasal bir taban oluşturulduğunu kaydetti.

Özer şu biçimde devam etti: “Öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmenlikten oluşan meslek süreci ile öğretmenlerimizin ayrıntılarının yeni gelişmeler ışığında tazelenmesi, güncellenmesi, lisansüstü eğitime teşvik edilmesi ve artan kıdemin yeni özlük haklarıyla desteklenmesini hedeflendi. Meslek hayatında 10 yılını dolduran öğretmenlerimiz uzman öğretmen, uzman öğretmenlikte 10 yılını dolduran öğretmenlerimiz de başöğretmen olabilmektedir. bu biçimdece öğretmenlerimiz, uzmanlık için 180, başöğretmenlik için ise 240 saatlik bir programı tamamlamakta, bu eğitimlerle ayrıntılarını güncellemekte ve eğitim sonunda yapılan kıymetlendirme ile meslek basamaklarında ilerlemektedir. Bu ilerleme maaş artışı başta olmak üzere öğretmenlerimizin özlük haklarında kıymetli güzelleşmeler getirmektedir. Bu düzenlemelerin bir öteki boyutunu ise mesleksel gelişim eğitimleri oluşturmaktadır.”

“İLK KERE OKUL TEMELLİ MESLEKSEL GELİŞİM PROGRAMINI GELİŞTİRDİK”

“Bakanlığımız 1.2 milyon öğretmeni ile devasa bir ailedir.” diyen Bakan Özer, “Her bir öğretmenimizin muhtaçlıkları, beklentileri, ilgi alanları doğal olarak birbirinden farklıdır. Merkezî ve belli mevzulara yönelik bir eğitimle, bu muhtaçlık ve beklentilere yanıt vermenin ve tüm öğretmenlerimizi bu bağlamda eğitime katmanın zorluğu ortadadır. Bu niçinle Hizmet İçi Eğitim Yönetmeliğini bir daha ele aldık ve yeni yaklaşımları hayata geçirdik.” diye konuştu.

Özer, bu kapsamda Öğretmen Bilişim Ağını (ÖBA) kurarak öğretmen ve yönetici eğitimlerini ÖBA üzerinden yayınlamaya başladıklarını söylemiş oldu. Gelen taleplerin dikkate alındığına, birinci sefer okul temelli mesleksel gelişim programının geliştirildiğine vurgu yapan Özer, “bu biçimdece öğretmenlerimiz, gereksinim duyduğu eğitimi kendileri belirlemekte ve kendi okulunda, alanında uzman bireylerden bu eğitimi alma bahtına kavuşmaktadır.” dedi.

MESLEKİ EĞİTİM SEMİNERLERİNDEN ÖZEL EĞİTİM KURUMLARINDAKİ ÖĞRETMENLER DE FAYDALANACAK

“Bir öteki yaklaşımımız da mesleksel gelişim topluluklarıdır” diyen Özer kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Bu topluluklarda öğretmenlerin meslektaşları ve eğitim vazifelileri ile buluşması sağlanmakta ve birbirlerinden öğrenerek uygulamaya dönük maharetlerinin geliştirildiği bir eğitim yaklaşımı sunulmaktadır. Yeni geliştirdiğimiz öğretmen-yönetici hareketlilik programı ise uygulama ve muvaffakiyetleri ile örnek teşkil eden okulların ziyaret edilerek, uygulamaların yerinde görülmesi ve başka okullarımıza yaygınlaştırılmasını sağlayacaktır. bu biçimdece düzgün uygulamaların yaygınlaştırılması, okullar içindeki muvaffakiyet farkının azaltılması ve öğretmenler içindeki iş birliğinin artırılması hedeflenmektedir. Sevgili Öğretmenlerimiz, eğitimin önderleri sizlersiniz. Öğretmen gelişirse eğitim gelişir, toplum gelişir. Biz çocuklarımızın daha nitelikli bir eğitime kavuşması, geleceğimizin sağlam bir tabanda inşası ve sizlerin meslek ömrünüzde daha memnun ve başarılı olması için, mesleksel marifetler ve özlük hakları konusunda sizleri desteklemeye devam edeceğiz. 01-09 Eylül tarihlerinde ÖBA platformunda yer alan ve varlıklı içerikten oluşan mesleksel eğitim seminerlerinden rastgele birine, ülkemizin dört bir yanında özveriyle nazaranv yapan siz bedelli öğretmenlerimiz, isteğe bağlı olarak katılabileceklerdir. Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak, düzenlemiş olduğumuz mesleksel eğitim seminerlerini birinci kere Özel Öğretim Kurumlarında nazaranv yapan öğretmenlerimizin de kullanmasına açıyoruz. Bu his ve kanılarla tekrar okullarımıza ve sınıflarımıza güzel geldiniz diyor, yeni eğitim öğretim yılında hepinize muvaffakiyetler diliyorum.”

KAYNAK: HABER7