Avrupalı Gençler Bosna Hersek’te Mavi Kelebeklerin İzinde!

KriptoKamil

New member
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafınca her yıl yurt haricinde üniversite eğitimi bakılırsan Türk vatandaşı/mavi kart sahibi öğrenciler ve genç hukukçulara yönelik düzenlenen “İnsan Hakları Eğitim Programı” bu yıl Srebrenitsa Soykırımı’nın yıl dönümünde Bosna-Hersek’de gerçekleştirilecek. Bunun yanında Türkiye Bursları kapsamında eğitim alan memleketler arası öğrencilerin Soykırım Akademisi’nde yer alması sağlanacak. Programlar 9-16 Temmuz 2021 tarihleri içinde Bosna-Hersek’te gerçekleştirilecek.

SARAYBOSNA’DA SAVAŞ HATALARINA DİKKAT ÇEKİLECEK

Bu yıl Saraybosna’da gerçekleştirilecek olan ve özel mana taşıyan İnsan Hakları Eğitim Programı’na Avrupa’nın 7 farklı ülkesinde hukuk ve memleketler arası münasebetler başta olmak üzere toplumsal bilimler alanlarında yüksek lisans, doktora çalışmaları yürüten 28 genç katılacak. Programda; İnsan hakları, İslam tersliği, soykırım, soykırımın inkârı, nefret hataları ve raporlama, savaş hataları, insanlığa karşı işlenen kabahatler ve insan haklarının müdafaasına yönelik milletlerarası müdafaa sistemleri üzere konularda eğitimler verilecek. YTB tarafınca yürütülen Türkiye Bursları Programı kapsamında bir daha birebir alan ve seviyelerde eğitim almakta olan 7 memleketler arası öğrenci de Srebrenitsa Anma Merkezi tarafınca düzenlenecek olan Soykırım Akademisi’nde yer alacak. Programlar kapsamında iştirakçilere sertifika takdim edilecek.

BARIŞ YÜRÜYÜŞÜNE İŞTİRAK SAĞLANACAK

Saraybosna’ya gelecek olan genç iştirakçiler, programın birinci gününde Srebrenitsa’daki soykırımdan kaçarak inançlı bölgelere ulaşmaya çalışırken Sırplarca katledilen silahsız saf sivillerin yürüdükleri Srebrenitsa-Nezuk yolunun temsili olarak tersten yüründüğü Barış Yürüyüşü’nün (Marş Mira) son kısmına iştirak ederek Srebrenitsa Soykırımı Anıt Mezarlığı’nın bulunduğu Potočari Köyü’ne yanlışsız 25 km yürüyecek. Gençler ikinci gün ise, toplu mezarlardan çıkarılarak kimlik tespitleri yapılan şehitlerin Srebrenitsa-Potočari Anıt Mezarlığı’na defin merasimine katılacak.

YTB İLE MİLLETLERARASI SARAYBOSNA ÜNİVERSİTESİ (IUS) İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ

Saraybosna’daki İnsan Hakları Eğitim Programının 12 Temmuz Pazartesi günü yapılacak olan açılış resepsiyonuna Memleketler arası Saraybosna Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Yıldırım, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Lideri Abdullah Eren, T.C. Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin başta olmak üzere ülkedeki Türk kurum ve kuruluş temsilcileri ile mahallî davetliler iştirak sağlayacak. Açılış resepsiyonunda YTB ile Memleketler arası Saraybosna Üniversitesi (IUS) içinde iş birliği protokolü imzalanacak.

Kültürel seyahatlerin de yer aldığı program çerçevesinde, Türk diasporasındaki gençlerin ve milletlerarası öğrencilerin programda ele alınan konularda farkındalık ve şuur kazanarak, hassasiyetlerini yaşadıkları ülkelerde de devam ettirmeleri amaçlanıyor.