Avrupa Fonları, Toskana Yeniden Programlama Kaynakları: Aileler ve Kırılgan Bireyler için 35 Milyon

Paşa4141

Global Mod
Global Mod
Toskana, Pegaso odasında sunulan Irpet raporunu 'okuyor' ve aynı zamanda 'kapsayıcı büyüme' ve vatandaşların ihtiyaçlarına etkili bir yanıt için Avrupa Sosyal Fonu Plus'ın (ESF +) 2021-2027 yeni programını başlatıyor. Eugenio Giani, Konsey'in yeni metni kullanıma sunduğu kararı onaylamasının ardından haberi verdi. “Avrupa Komisyonu'nun teklifimizi sadece iki ayda onaylaması, önümüzdeki yıllarda kaynakları en etkili şekilde yönetmemizi ve her şeyden önce vatandaşlara daha fazla yanıt vermemizi sağlayacak seçimlerin geçerliliğini ve paylaşımını teyit ediyor. Bölgemiz, okul terkini ve aileler ile en savunmasız kategoriler için hizmetlere erişimi engellemeye yönelik önlemleri güçlendirebilecek” diyor başkan.

Yeniden programlanan kaynakların tamamı 35 milyon TL'yi buluyor ve esas olarak “Eğitim ve öğretim” önceliğini, yeni önleme eylemlerini ve okul terklerine karşı mücadeleyi, ayrıca okul devamlılığına destek ve hizmet satın alımı (örneğin ulaşım, kantin, projelere katılım) ve öğretim materyalleri (kitaplar ve okul ders kitapları) yoluyla ilgilendiriyor.
Ayrıca, engellilik, kültürel ve dilsel özgüllükler ve eğitim yoksulluğuyla mücadele, okul zorluğu, dışlanma ve marjinalleşmenin dahil edilmesi için halihazırda planlanan müdahaleler okul öncesi çocuklara da genişletilecektir. Ekonomik kırılganlık koşullarında hak eden kişiler için üniversite eğitimi hakkına yönelik desteğin güçlendirilmesi planlanmakta olup, buna ek olarak, özellikle barış ve hafıza kültürü teması olmak üzere AB'nin kurucu değerleri hakkında eğitim eylemleri planlanmaktadır.
Aktifleştirilen diğer yeniden düzenlemeler, kalıcı engellilik ve kişisel özerklikte ciddi kısıtlamalar bulunanlar için kişiselleştirilmiş projelerin farklı bir şekilde yerleştirilmesiyle “Sosyal Katılım” Önceliği içindir; ayrıca, temel sağlık hizmetlerine eşit ve zamanında erişim için hizmetleri güçlendirmek üzere yeni önlemler getirilmiştir.
Toskana Bölgesel Sosyal Fon Artı Programı (Pr Fse+) 2021-2027, programlama açısından iyi bir uygulama düzeyi göstermektedir: Mart 2023'ten bu yana yaklaşık 150 prosedür etkinleştirilirken etkinleştirilen kaynaklar 400 milyon avroya yakındır ve Programın tüm Önceliklerinde homojen ilerleme düzeyleri vardır, ayrıca sürekli izleme ve gözetim faaliyetleri sayesinde. Toskana tarafından etkinleştirilen müdahale, Birlik genelindeki olumsuz ekonomik koşullar ve ilgili enflasyonist sonuçlar bağlamından kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla, ortaya çıkan ihtiyaçlara göre kalibre edilmiş, hedefli ve aynı zamanda çapraz bir müdahale için bir yeniden programlama fırsatı vardır.
ESF+ yeniden programlaması, işsizlere yönelik eğitim müdahaleleri, dijital becerilerin güçlendirilmesi, gençler için eğitim, öğretim ve iş için başta SiyasetR (Gol) olmak üzere diğer Avrupa fonları tarafından sağlanan kaynakların artırılmasını da içeriyor.