AÖL imtihan sonuçları ne vakit açıklanacak? MEB kopya çekildiği tespit edilen imtihanların iptal…

baboli

Global Mod
Global Mod
AÖL imtihan sonuçları ne vakit açıklanacak? MEB kopya çekildiği tespit edilen imtihanların iptal…
AÖL imtihan sonuçları için heyecanlı geri sayım süreci başladı. Ulusal Eğitim Bakanlığı 2. periyot Açık Lise imtihan sonuçları AÖK Bilgi İdaresi sistemi üzerinden açıklanacak. Açıktan aldıkları eğitimle lise mezunu olma maksadı bulunan öğrenciler, mezuniyet için gerekli kriterleri yerine getirmeye çalışıyor. Çevrim içi imtihanlarda öğrencilere sorumlu oldukları her ders için 20 soru yöneltilirken bu soruların yanıtlanması için 25 dakika imtihan müddeti veriliyor. İmtihanlarını erkenden tamamlayan öğrencilerin gözü kulağı MEB’den yapılacak açıklamaya kilitlenmişti. Bakanlık online imtihanlarda kopya çekilmesinin önüne geçilmesi ve adil bir kıymetlendirme için kopya çektiği tespit edilen öğrenciler için süreç yapacak. Pekala AÖL imtihan sonuçları ne vakit ve nereden açıklanacak? İşte MEB’den 2. devir imtihanları için yapılan o açıklama…

AÖL İmtihan sonuçları Ne Vakit Açıklanacak?

Ulusal Eğitim Bakanlığının yayınladığı resmi duyuruya nazaran öğrenciler imtihanın başlamasından itibaren ve imtihanın bitmiş olduği 5 takvim günü içerisinde imtihan sorularına ve uygulanmasına yönelik itirazlarda bulunacak. 1-15 Mart tarihlerinde itirazlar alınacağından sonuçlar bu tarihlerde açıklanmayacak. çabucak hemen MEB’den imtihan sonuç tarihine ait resmi bir açıklama gelmedi. Lakin imtihan sonuçlarının 20 Mart tarihine kadar erişime açılmış olması bekleniyor. Sonuçlar belirtildiktan daha sonra öğrenciler 5 takvim günü içerisinde sonuçlara itiraz edebilirler.

Kopya Çeken Öğrencilerin İmtihanları İptal Edilecek!

MEB tarafınca imtihan öncesi yayınlanan duyuruya göre müracaat kurallarını taşımadığı biçimde imtihana girilmesi, öğrencinin yerine oburunun imtihana katılması yahut soruları cevaplaması, imtihanın teknik hilelerle (ekran karartma, ekran kilitleme) duraklatılması yahut imtihanın güvenliği ile akışını etkileyecek aksiyonlarda bulunması durumunda adayların imtihanları iptal edilecek.

İmtihan sonuçları AÖK Üzerinden İlan Edilecek!

Kıymetlendirme süreçleri bitmiş oldukten daha sonra adaylar imtihan sonuçlarını AÖK Bilgi İdaresi Sistemi üzerinden öğrenebilecek. İmtihan soru ve yanıtları yayınlanmayacak. Adaylar öğrenci numarası yahut T.C. kimlik numarası ile birlikte sisteme giriş yaparak imtihan notunu öğrenebilirler.

MEB Ders Geçme Notunu 45 Olarak Belirledi!

2021-2022 eğitim öğretim yılı Açık Öğretim Lisesi ders geçme notu 45 (kırk beş) olarak belirlendi. Açık Lise 2. devir imtihanlarında her öğrenciye 20 soru yöneltilirken her hakikat cevabın puan olarak karşılığı 5 (beş) olacak. Yanlış verilen yanıtlar gerçek karşılıkları etkilemezken 100 puan üzerinden pahalandırılacak imtihanlarda en az 45 alan öğrenciler muvaffakiyetle dersi tamamlayacak. 45 muvaffakiyet puanına ulaşabilmek için adayların en az 9 soruya gerçek cevap vermeleri gerekmektedir.

İtirazlar Sonuçlar Duyurulduktan daha sonra Başlayacak!

Ulusal Eğitim Bakanlığı, imtihanın uygulanmasına ve sorulara yönelik itirazların yanında sonuçlar için de itiraz kabul ediliyor. İmtihan sonuçlarının açıklanması daha sonrasında 5 gün içerisinde itirazda bulunulabilir. Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıflar Bankası şubelerinden itiraz fiyatını olan 30 TL’yi yatıran adaylar e-itiraz kısmından müracaat yapabilirler.