AÖF imtihanları online mı yapılacak? YÖK’ten kritik yaz okulu açıklaması…

KriptoKamil

New member
Anadolu Üniversitesi, yaz okulu imtihanlarının 4 Eylül tarihinde yüz yüze yapılacağını duyurmuştu. Yükseköğretim Şurası, yaz okullarıyla ilgili daha evvel aldığı sonucu bozdu. Üniversiteler 2020-2021 eğitim öğretim yılında yaz okulu eğitimlerinin uzaktan öğretim ile yapılması konusunda YÖK’e teklifte bulunmuştu. Yükseköğretim Heyeti yaptığı toplantı daha sonrasında yaz okullarının yüz yüze yapılması sonucunı almıştı. Bu karar daha sonrasında Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İktisat ve İşletme imtihanlarının yüz yüze yapılması sonucu alınmıştı. İmtihan hazırlıklarını sürdüren öğrenciler YÖK’ün bu atağının akabinde imtihanların nasıl yapılacağını merak ediyor. Pekala 2021 AÖF yaz okulu imtihanları online mı yoksa yüz yüze mi yapılacak? İşte yaşanan son gelişmeler…

2021 AÖF Yaz Okulu İmtihanları Nasıl Yapılacak?

Anadolu Üniversitesi, 21 Haziran’da yaptığı açıklamada yaz okulu imtihanlarının 4 Eylül 2021 tarihinde yüz yüze yapılmasını planladıklarını duyurmuştu. Toplumsal medya ve öteki biroldukca platformda öğrenciler imtihanların internet üzerinden düzenlenmesi için talepte bulundu. Yükseköğretim Konseyi, yaz okulu dersleri için aldığı sonucu değiştirdi. çabucak hemen Anadolu Üniversitesi’nden resmi bir açıklama gelmese de 4 Eylül’de yapılacak imtihanların online olarak düzenlenmesi bekleniyor.

YÖK Yaz Okulu sonucunda Değişikliğe Gitti!

Yükseköğretim Konseyi, tarafınca yapılan açıklamada 13.07.2021 tarihindeki Yükseköğretim Şurası toplantısında; yükseköğretim kurumlarımız tarafınca yaz öğretimi akademik takvimin belirlenecek ilan edildiği ve kimi üniversitelerde yaz öğretimi eğitimlerinin başlamış olduğu dikkate alınarak 07.07.2021 tarihindeki Yükseköğretim Yürütme Heyeti toplantısında alınan yaz öğretimi eğitimlerinin uzaktan öğretim idaresiyle yapılmaması konusundaki sonucun 2021-2022 eğitim öğretim yılında uygulanacağı duyuruldu. Bu üniversiteler yaz okulu eğitimlerini uzaktan eğitim ile verebilecek.

Açıköğretim Fakültesi Mezuniyet Koşulları Neler?

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesinde eğitim alan öğrenciler mezuniyet koşullarına odaklandı. Ön lisans ve lisans eğitimi alan öğrenciler için kurallar değişiyor. GNO olarak bilinen Genel Not Ortalaması 2.00 üzerinde olan ve başarısız dersi bulunmayan adaylar mezun olmaya hak kazanıyor. 4 yıllık lisans programlarından mezun olmak isteyen öğrenciler 240 AKTS’lik dersi almış ve muvaffakiyetle tamamlamış olması gerekmektedir. 2 yıllık ön lisans programlarından mezun olmak isteyenlerin ise 120 AKTS’lik ders almış olması gerekir.