2021-2022 Üniversitelilere karşılıksız burs veren kurumlar belirtildi! İşte müracaat tarihleri…

baboli

Global Mod
Global Mod
2021-2022 Üniversitelilere karşılıksız burs veren kurumlar belirtildi! İşte müracaat tarihleri…
Üniversitelerde ailesinden uzak kent haricinde eğitim alacak milyonlarca öğrenci bulunuyor. Her yıl Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafınca gereksinim sahibi öğrencilere burs yahut kredi hakkı tanınsa da öğrenciler bunlara ek olarak müracaat yapabilecekleri kurumları araştırıyor. Bilhassa Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM), Türk Eğitim Vakfı (TEV), Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB), İstanbul Sanayi Odası Vakfı, TÜBİTAK, Türk Diyanet Vakfı burs müracaatları öğrenciler tarafınca büyük ilgiyle takip ediliyor. Geri ödemesiz olarak yapılan burstan yaralanmak isteyen öğrenciler müracaat koşullarını ve tarihlerini merak ediyor. İşte 2021 yılında üniversite öğrencilerine burs yardımı yapan kurumlar ve vakıflar…

2021 Yılında Hangi Kurumlar Üniversite Öğrencilerine Burs Verecek?

Vakıflar Genel Müdürlüğü

VGM olarak da bilinen Vakıflar Genel Müdürlüğü burs müracaatları geçtiğimiz yıl 1-15 Ekim aylarında alınmıştı. Bu yılda misal biçimde burs müracaatlarının bu tarihler içinde alınması bekleniyor. Burs müracaat kurallarını taşıyan ve burs almaya hak kazanan öğrencilere 9 ay boyunca 300 TL burs yardımı yapılıyor. (2021 yılında verilen burs miktarı)

Türkiye Gençlik Vakfı

Türkiye Gençlik Vakfı üniversite öğrencilerine yönelik burs müracaatlarını almaya başladı. 6 Eylül’de başlayan müracaatlar 16 Eylül Perşembe günü sona erecek. Burs almaya hak kazanan adaylara 10 ay boyunca geri ödemesiz olarak 300 TL’lik eğitim yardımı yapılacak. TÜGVA bursunun bilgilerina buradan ulaşabilirsiniz. İşte TÜGVA burs müracaat kaideleri;

• T.C. vatandaşı olmak.

• Lisans yahut ön lisans eğitim seviyesinde yükseköğretim kurumuna kayıt yaptırmış olmak.

• 24 yaşından büyük olmamak.

• Mal varlığı ve gelir durumuna göre maddi takviyeye muhtaçlığı olmak.

• Rastgele bir firma yahut kuruluşta daimi eleman olarak çalışmıyor olmak.

• Öbür bir kurumdan maaş, fiyat yahut burs almıyor olmak.

• Bulunduğu üniversitenin not sistemine göre 100 üzerinden en az 75; 4.00 üzerinden en az 2,50 ortalamaya sahip olmak.

• Kazandığı okul giriş puanını ve son ders yılında aldığı ders notlarını; kayıt yaptırdığına dair ilgili okuldan alacağı dokümanları ibraz etmek.

• Lisansüstü ve doktora öğrencilerinin burs müracaatları alınmamaktadır.
Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV)

2021-2022 eğitim öğretim yılı TÜRGEV burs müracaatları alınmaya başladı. Üniversite öğrencilerine yönelik verilecek burstan yararlanmak isteyen öğrenciler 1-17 Eylül tarihleri içinde müracaatlarını gerçekleştirilecek. Müracaatlar internet üzerinden gerçekleşirken öğrenciler TÜRGEV’in resmi internet sayfasından sitesinde profil oluşturarak müracaat yapacak. Eğitimlerine bir devlet yahut vakıf üniversitesinde tam burslu olarak devam eden öğrencilere 8 ay boyunca aylık 400 TL eğitim yardımı yapılacak. TÜRGEV bursları takviye ve muvaffakiyet olarak ikiye ayrılmıştır. Temel ve Özel Dayanak bursları muhtaçlık sahibi öğrencilere verilirken muvaffakiyet bursları Pusula Bursu, Pusula Muvaffakiyet Barınma Bursu, Proje Bursu, Lisansüstü Araştırmacı Yetiştirme Bursu, TÜRGEV Akademi Bursu, Hafızlık Barınma Bursu, Hafızlık Lisans Eğitim Bursu formundadır. Müracaat için ayrıntılı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Ensar Vakfı

Ensar Vakfı, lisans burs müracaatları sona ermiştir. Yurt müracaatları ise alınmaya devam etmektedir. Kız ve erkek öğrenciler yurt talep formu üzerinden barınmak istedikleri vilayet, ilçe, yurt çeşidini belirleyerek resmi internet sayfası üzerinden müracaatlarını yapabilir. Öğrenciler müracaat listesine bakarak eğitim alacakları bölgede yurt olup olmadığını sorgulayabilirler. Yurt müracaatları için ayrıntılı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Türk Eğitim Vakfı

Türk Eğitim Vakfı, üniversite öğrencilerine yönelik verilecek bursun müracaatlarının başladığını duyurdu. TEV öğrencilere hem burs birebir vakitte yurt imkanı tanıyor. Yurt müracaatları 16 Ağustos’ta başladı ve 16 Eylül’de (3 gün daha sonra) sona erecek. Burs müracaatları ise 6 Eylül-6 Ekim tarihleri içinde internet üzerinden gerçekleştirilecek. Burs başvurusu yapacak öğrenciler buradan gerekli bilgilere ulaşabilirler.

Vehbi Koç Vakfı

Vehbi Koç Vakfı burs müracaatları her yıl yeni eğitim öğretim devri başından itibaren alınmaktadır. Karşılıksız olarak yapılacak burs yardımına hazırlık ve orta sınıfta okuyan öğrencilerde müracaat yapabilir. Vehbi Koç Vakfı bursuna müracaat yapmak isteyen öğrencilerin ön kayıt ve doğrulama adımlarını tamamlamaları gerekmektedir. Bu yıl resmi internet sitesinden yayınlanan duyuruya göre müracaatlar 13 Eylül-16 Ekim tarihleri içinde alınacak. VKV bursuna müracaat yapmak isteyen adaylar buradan gerekli bilgilere erişebilir.

Türkiye Diyanet Vakfı

Türkiye Diyanet Vakfı burs müracaatları 19 Eylül saat 2021 tarihine kadar yapılabilecek. 2021 Türkiye Diyanet Vakfı Burs Programları II. Kabul Periyodunda müracaat alınacak programlar: “İlahiyat Akademi”, “Özel Dayanak Akademi”, “Lisansüstü İlahiyat Akademi” ve “Uluslararası İmam Hatip Mezun Destek” Burs programları ve müracaat hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

İstanbul Sanayi Odası Vakfı

İstanbul Sanayi odası Vakfı burs müracaatları 1-30 Eylül tarihleri içinde yapılacak. Burstan yararlanmak isteyen öğrencilerin müracaat kurallarını taşımaları gerekmektedir. T.C. vatandaşı olmak, gelir seviyesi düşük olmak, orta sınıflar için genel not ortalamasının 4 üzerinden en az 3 yahut 100 üzerinden 80 olması gerekmektedir. Müracaat yapmak isteyen öğrenciler burs.isov.org.tr adresinde kayıt yaptırarak karşılarına gelen müracaat formunu doldurarak müracaat yapabilir.

Ulusal Eğitim Bakanlığı Bursu

Ulusal Eğitim Bakanlığı, belirlenen öğretmenlik kısımlarını yeğleyen öğrencilere verilmektedir. 2021 yılında burs fiyatı 650 TL olarak belirlenmiştir. Bakanlık bursunun 3500 öğrenci kontenjanı bulunmaktadır. Öğretmenlik bursuna ayrıyeten müracaat yapılmasına gerek yoktur. Üniversite tercihi yaparken müracaat yapmış sayılırsınız. İşte burstan yararlanabilen öğrenciler;

Fen ve Teknoloji Öğretmenliği Kısmı
İlköğretim Matematik Öğretmenliği Kısmı
İngilizce Öğretmenliği Kısmı
Okul Öncesi Öğretmenliği Kısmı
Özel Eğitim Öğretmenliği Kısmı
Rehberlik ve Ruhsal Danışmanlık Kısmı
Türkçe Öğretmenliği Kısmı